Robert Biedroń, prezydent Słupska, oraz Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland, podpisali 6 listopada porozumienie na rzecz budowania Słupska jako miasta inteligentnego i wysoce efektywnego energetycznie.

Prezydent Słupska i Danfoss będą współpracować ws.rozwoju inteligentnego miasta

Deklaracja współpracy przewiduje wolę współdziałania na rzecz budowania wizji Słupska jako miasta inteligentnego, wysoce efektywnego energetycznie.
W wyniku umowy 100 głowic i zaworów termostatycznych Danfoss trafi do budynków w Słupsku.
Pierwszym działaniem będzie wymiana ręcznych zaworów na zawory i głowice termostatyczne Danfoss w wybranych budynkach zarządzanych przez miasto. 

 

Zawory i głowice zostaną zamontowane m.in. w szkołach, lokalach komunalnych, urzędzie miasta oraz placówkach pełniących istotne funkcje społeczne: w Schronisku Brata Alberta, domu opieki społecznej „Leśna Oaza”, czy w placówce socjalizacyjnej „Mój Dom – Moja Przyszłość”.

- W Polsce ponad 87 proc. zużycia ciepła i ponad 57 proc. zużycia energii elektrycznej przypada na budynki. To istotny udział. Dzięki podarowanym przez firmę Danfoss zaworom  i głowicom termostatycznym miasto Słupsk oszczędzi taką ilość energii, jaka wystarczy do ogrzania kolejnego budynku, np. przedszkola, takiego jak tu w pobliżu na Kosynierów Gdyńskich. Liczę, że ta energia, to ciepło, które ze sobą dziś przywiozłem dla miasta Słupsk, zainspiruje do dalszego działania na rzecz budowania inteligentnego miasta – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

 

Zawarte porozumienie przewiduje ponadto prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie oszczędzania energii. Jako pierwsi przeszkoleni zostali administratorzy budynków  z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Rozmowy dotyczyły istotnych oszczędności i innych korzyści wynikających z regulacji oraz równoważenia instalacji ogrzewania.

 

Słupsk jest jednym z liderów w Polsce, jeśli chodzi o wdrażanie zrównoważonego rozwoju i działania na rzecz efektywności energetycznej. Optymalizacja zamówionych mocy energii cieplnej, wymiana oświetlenia na energooszczędne, edukacja ekologiczna prowadzona wspólne przez Urząd i wszystkie spółki miejskie, a także specjalnie do tego powołane Zielone Punkty to część działań Słupska jako Zielonego Miasta Nowej Generacji.

 

- Współpraca z firmą Danfoss to dla nas bardzo ważny krok w rozwoju miasta przyjaznego ludziom i naturze. Zależy mi, żeby mieszkańcom Słupska żyło się dobrze, żeby zamiast płacić wysokie rachunki za ogrzewanie mogli zoptymalizować koszty i przeznaczyć zaoszczędzone kwoty na coś innego, z korzyścią dla siebie i dla środowiska. Z Danfoss będzie łatwiej podnosić jakość życia, w bardzo namacalny, praktyczny sposób – podsumował  Robert Biedroń, prezydent Słupska.

 

Inicjatorzy porozumienia zapewniają, że dzięki takim prostym działaniom, jak dodanie funkcji regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, można oszczędzić około 23 proc. energii.

 

Sygnatariusze umowy podkreślają, że miasta są odpowiedzialne za około 60-80 proc. globalnego zużycia energii, będąc tym samym odpowiedzialnymi za ¾ globalnej emisji dwutlenku węgla.

 

Danfoss wraz ze słupskimi władzami przekonują, że w inteligentnym mieście przyszłości kluczową rolę odgrywają budynki - efektywne energetycznie, połączone, potrafiące odpowiednio reagować na popyt oraz podaż energii. Budynki, które nie tylko konsumują energię, ale również mogą ją produkować, zarówno na własne potrzeby, jak i dostarczając ją sąsiadom.

 

źródło: wnp.pl