Co raz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlanych jest ekologicznymi i energooszczędnymi lampami LED. Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku, Bydgoszczy, na Kaszubach, a ostatnio w Braniewie. Już wkrótce także Bulwar Nadmorski w Gdyni zostanie w całości rozjaśniony estetycznymi, przyjaznymi dla środowiska lampami.

Co raz więcej energooszczędnych lamp LED w pomorskich miastach

W ostatnim czasie Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w wielu pomorskich miastach i gminach, m.in. w Gdańsku, Kartuzach i Sulęczynie.


W Gdańsku na prawie 70 ulicach, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym miasta, zamontowano ponad 4 tysiące lamp LED.
Energa Oświetlenie jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych.

 

W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach, położonych na terenie gminy Sulęczyno, wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED-owymi.

 

W Gdańsku na prawie 70 ulicach, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym miasta, zamontowano ponad 4 tysiące lamp LED-owych. Nowoczesne oświetlenie uliczne emituje białe światło, bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska. To powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w komunikacji - kierowców i pieszych.

 

W październiku br. w Braniewie rozświetlono ciemną od zmierzchu ulicę Królewiecką. W ramach porozumienia samorządu z Energą podjęto działania związane z poprawą bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych. Zamontowano nową sieć kablowa oraz 30 latarni wyposażonych w nowoczesne, energooszczędne lampy. W tym roku, w ramach poprawy bezpieczeństwa w mieście, doświetlono także kilkanaście przejść dla pieszych.

 

Zastosowanie matryc LED-owych pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Natomiast redukcja emisji CO2, uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia, pozwala wypełniać założenia gminnych planów gospodarki niskoemisyjnej, a więc realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę.

 

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Bulwar Nadmorski jest reprezentacyjnym miejscem w Gdyni, przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie tutaj spacerują i uprawiają sport. Ciąg komunikacji pieszej na bulwarze jest już oświetlony nowoczesnymi lampami, jednakże uzyskanie w tym miejscu lepszego efektu oświetleniowego i krajobrazowego wymaga ujednolicenia temperatury barwnej wszystkich lamp – także na bardzo uczęszczanej ścieżce rowerowej. Wkrótce cały bulwar będzie rozjaśniony. Lampy sodowe, emitujące światło żółte, zostaną wymienione na jaśniejsze, energooszczędne LED-y. Zamontowane będą także nowe, estetyczne słupy stalowe, ocynkowane.

 

Dzięki modernizacji zmniejszone zostanie zużycie energii oraz poprawi się bezpieczeństwo spacerujących i rowerzystów. Zyskają także walory krajobrazowe tego atrakcyjnego nadmorskiego miejsca. Całość prac modernizacyjnych na gdyńskim bulwarze zostanie zrealizowana do końca marca 2018 r.

 

- Dobra współpraca z samorządami i otwartość na wdrażanie proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia przynosi efekty. Wdrażamy nowoczesne - technologie LED, które poprawiają walory estetyczne miejsca i wspierają realizację planów gospodarki nisko emisyjnej w gminach - mówi Michał Bełbot, prezes Energi Oświetlenie.

 

Energa Oświetlenie, spółka należąca do grupy Energa, specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług oświetleniowych, w tym także wdrażaniem nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia. Spółka zatrudnia profesjonalną kadrę od lat związaną z energetyką i oświetleniem. Jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, specjalistycznym wyposażeniem oraz stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych.

 

źródło: wnp.pl