Dzięki nowym technologiom i wdrożeniu inteligentnych systemów transportowych (ITS), większość dużych polskich miast usprawniła ruch, osiągając też wymierne efekty ekologiczne. Obecnie wyzwaniem jest zintegrowanie tych systemów.

Potrzebna integracja ITS

Taka jest ocena ekspertów Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe oraz Mobility Siemens.

 

Zadaniem ITS jest rozwiązywanie problemów, które stwarza rosnący ruch drogowy. Np. dzięki nowoczesnym technologiom kierowcy mogą w czasie rzeczywistym sprawdzić, w którym punkcie miasta są korki, a pasażerowie transportu publicznego - dowiedzieć się, kiedy przyjedzie tramwaj lub autobus.

 

Technologie te służą upłynnieniu ruchu, ale również przyczyniają się do organiczenia zużycia energii i paliw, a w efekcie - ograniczeniu emisji spalin.

 

- Specyfika polskich wdrożeń polega na tym, że lawinowo powstały systemy o bardzo dużym stopniu złożoności, co pokazuje przykład Poznania, Krakowa, Białegostoku, czy Bydgoszczy, z systemem ewidencjonowania i zarządzania ruchem na drogach, ale i kartami miejskimi – mówi Marek Litwin, członek zarządu Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe ITS Polska. - Zostały one wdrożone jako część dużych projektów związanych z zarządzaniem transportem publicznym.

 

Usprawniły one transport, ale wpływają też na przepływ informacji i ich bezpieczeństwo. Dlatego największym wyzwaniem jest obecnie konieczność ich zintegrowania, tak aby mogły uzupełniać się nawzajem, usprawniać ruch drogowy, ale także aby mogli szeroko korzystać z nich pasażerowie i kierowcy.

 

- Dzisiaj wyzwaniem jest, żeby te technologie były integrowane i nie służyły tylko jednemu użytkownikowi, lecz można było z korzystać z informacji w sposób kompleksowy i zintegrowany – podkreśla Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS branży Mobility w Siemens.

 

Główne korzyści tej integracji polegać mogą na: dalszym usprawnianiu komunikacji miejskiej, poprawie jego bezpieczeństwa, zwiększeniu mobilności, a pośrednio – uzyskanie korzystnych efektów  ochrony środowiska, przez ograniczanie korków i smogu w miastach.

 

W ten sposób inteligentne systemy transportowe wpisują się w trend Smart Cities, czyli inteligentnych miast, które z pomocą technologii usprawniają ich funkcjonowanie i odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

 

– Kluczem do efektywnego zarządzania jest połączenie różnych rozwiązań i inteligentnych systemów w skali całego miasta – dodaje Obcowski. - Wciąż jednak dużym wyzwaniem jest integracja i możliwość wykorzystywania dobrodziejstw płynących z rozwiązań ITS i Smart City, adresowanych do różnych użytkowników.

 

Siemens, który był jednym z prekursorów rozwiązań dedykowanych dla Smart Cities, stworzył niedawno sygnalizatory, które redukują zużycie energii o 80 proc. w stosunku do typowych sygnalizatorów ledowych. Przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa, pozwalają one na zużycie zaledwie 1 wata energii.

 

Źródło: wnp.pl