Firma Greenway Infrastructure Poland wystartowała z nowym projektem. Jego celem jest rozbudowa sieci ładowania aut elektrycznych w miastach i na głównych trasach krajowych. W ramach tego projektu spółka będzie współpracowała z miastem Gdynia.

Nowy projekt Greenway Infrastructure Poland, w nim współpraca z Gdynią

Greenway Infrastructure Poland wystartowała z nowym projektem, współfinansowanym ze środków unijnych, o nazwie NCE-AdvancedEvNet.
W jego ramach spółka m.in. zainstaluje 60 dodatkowych stacji szybkiego ładowania o mocy 50 kW.
Greenway Infrastructure Poland będzie współpracowała z Gdynią, która m.in. zyska 6 punktów półszybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

 

- Kiedy otrzymaliśmy w tym roku kolejne dofinansowanie unijne na rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, było jasne, że wystartujemy z Gdyni, szczególnie że ta odsłona projektu jest także poświęcona współpracy z samorządami. W Gdyni jest też siedziba naszej spółki, a samo miasto mocno stawia na rozwój ekologicznego transportu - powiedział Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. 

 

Kolejny projekt unijny, którego uruchomienie ogłosiła Greenway Infrastructure Poland, ma objąć główne korytarze transportowe Polski, a równocześnie wzmocnić sieć ładowania pojazdów elektrycznych w dużych ośrodkach miejskich. Kwota dofinansowania w ramach projektu NCE-AdvancedEvNet wynosi 6 mln euro. Projekt ma zostać zrealizowany do połowy 2020.

 

W ramach projektu zagęszczona zostanie sieć w tej chwili budowana przez Greenway - spółka zainstaluje 60 dodatkowych stacji szybkiego ładowania o mocy 50 kW. Ponadto powstaną pierwsze w Polsce ultraszybkie stacje ładowania (o mocy do 350 kW). Kolejnym elementem projektu jest wybudowanie 50 ładowarek półszybkich (do mocy 22 kW), które zainstalowane zostaną w węzłach przesiadkowych wybranych polskich miast.

 

Zgodnie z podpisanym listem o współpracy, Gdynia i Greenway będą współpracowały w obszarze elektromobilności, w tym w celu zapewnia miejsc do instalacji ładowarek na parkingach przy punktach przesiadkowych należących do miasta.

 

- Ten projekt dobrze wpisuje się w realizowaną przez Gdynię strategię. Bardzo ważne są dla nas obszary działań takie jak mobilność i transport, ograniczenie emisji zanieczyszczeń wody oraz powietrza, czy dążenie do obniżenia poziomu hałasu w mieście. Dlatego tym chętniej wspieramy projekty, które pomagają chronić środowisko i wpływają na poprawę warunków życia mieszkańców, a dodatkowo jeszcze wspomagają rozwój innowacyjnych technologii - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

 

Dzięki współpracy Gdynia zyska 6 punktów półszybkiego ładowania sfinansowanych przez Greenway Infastructure Poland w ramach środków z unijnego projektu Connecting Europe Facility. Spółka zamierza również zainstalować szybką ładowarkę ładującą mocą do 50 kW przy jednym z centrów handlowych w Gdyni. Kierowcy aut elektrycznych będą mieli do dyspozycji łącznie 7 stacji ładowania.

 

W wyniku realizacji unijnych projektów Greenway Infastructure Poland zamierza zainstalować w Polsce blisko 200 punktów ładowania pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie funkcjonuje już ponad 20 z nich zlokalizowanych między innymi w takich miastach jak: Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk.

 

źródło: wnp.pl