Tauron pracuje nad biznesowym wykorzystaniem technologii blockchain w elektromobilności. W ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp zamierza przetestować na swojej infrastrukturze autorskie rozwiązanie MC2 Energy, startupu stworzonego przez Annę Streżyńską.

MC2 Energy i Tauron będą pracować nad wprowadzenie technologii blockchain do energetyki
  • Blockchain tworzy łańcuch danych rozproszonych po różnych bazach. Każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami.
  • Gwarantuje to dużą odporność na działania hackerskie. Nie ma bowiem jednego centrum operacyjnego, który byłoby narażone na atak.
  • Dlatego też technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych.


- Dostrzegamy drzemiący w niej potencjał automatyzowania wielu procesów: od rozliczeń prosumenta, przez zarządzanie dostawami prądu, po śledzenie źródeł pochodzenia energii - zaznacza Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia.


- Tauron, jako lider innowacji wśród spółek energetycznych w Polsce, nie może przejść obojętnie wobec takiej szansy. Umożliwia ona obniżenie kosztów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Nasz ekosystem innowacji potrafi identyfikować, testować, wdrażać i wspierać inwestycyjnie przełomowe rozwiązania w energetyce. Chciałbym, aby Tauron i mój zespół jako pierwszy skutecznie stworzył opłacalny model oparty na blockchain i zapewnił skalę temu przedsięwzięciu - dodaje Jarosław Broda.
MC2 Energy zapewni Grupie Tauron oparte na blockchain rozwiązania dla elektromobilności.


- Zastosowanie technologii blockchain w procesie ładowania pojazdów elektrycznych przynosi, przez automatyzację dostawy i rozliczeń, ułatwienia zarówno dla klientów końcowych, jak i dla profesjonalnych uczestników procesu: dostawcy energii, właściciela gruntu, właściciela ładowarki, operatora ładowarki, operatora płatności i innych - wylicza Anna Streżyńska, prezes MC2 Energy, spółki specjalizującej się w zastosowaniach blockchain w energetyce.


MC2 Energy został wybrany do pilotażu w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp, którego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności.


- Torujemy drogę liderom innowacji - podkreśla Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers, operatora Pilot Maker Elektro Scaleup. - Poszukujemy nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają potrzebom naszych partnerów, takich jak Grupa Tauron, PKN Orlen, Synerise, Larq czy Carrefour Polska. MC2 Energy zaoferowało technologię, dzięki której Grupa Tauron zbuduje bezpieczny system rozliczeń z wieloma podmiotami zaangażowanymi w świadczenie usług elektromobilności - dodaje Magdalena Jackowska-Rejman.


Wskazuje przy tym, że to jedno z wyzwań biznesowych, które firma zdefiniowała w ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp. Według Magdaleny Jackowska-Rejman wdrożenie rozwiązań proponowanych przez MC2 Energy przyniesie wiele korzyści użytkownikom systemu elektromobilności, w tym kierowcom pojazdów elektrycznych.


W ramach akceleracji w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp MC2 Energy może liczyć na 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich na rozwój oferowanej technologii. Firma będzie też mogła przetestować rozwiązanie na infrastrukturze Grupy Tauron i uzyskać dostęp do jej bazy klientów.


Tauron podkreśla, że nie miał decydującego głosu w sprawie wyboru do programu Electro ScaleUP Pilot Maker projektu startupu MC2 Energy, a ramy współpracy dopiero są nakreślane.


Tauron miał jedynie pośredni wpływ na wybór startupu do programu poprzez udział jego członków w komitecie selekcji. Wybór został dokonany na podstawie oceny zgłoszeń, możliwości wdrożeniowych i rozwojowych dla zgłoszonego rozwiązania, zgodności ze zidentyfikowanymi i ogłoszonymi wyzwaniami i inicjatywami wynikającymi ze Strategicznej Agendy Badawczej przez komisję złożoną z przedstawicieli Tauron, Operatora programu oraz niezależnego eksperta ds. elektromobilności dokonała wyboru.


Sam program Electro ScaleUP Pilot Maker finansowany jest ze środków publicznych, z grantu otrzymanego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Środki finansowe w programie przekazywane są do startupu poprzez akcelerator wybrany w konkursie.


MC2 Energy to start-up stworzony przez byłą minister cyfryzacji Annę Streżyńską wraz z kilkoma byłymi pracownikami z resortu. Biznes wystartował zaledwie kilka dni po jej odejściu z resortu.

 


źródło: wnp.pl