Wśród trendów, w które będzie musiało się wpisać polskie budownictwo, znajduje się efektywność energetyczna. Termomodernizacja to duże zadanie dla branży budowlanej, które może przynieść ogromne korzyści dla gospodarki i środowiska.

Efektywność energetyczna budynków wyzwaniem dla polskiej gospodarki

W styczniu 2018 r. rząd uchwalił związany z tym zagadnieniem „Krajowy Plan Działania”, którego założenia mają pozwolić nam w spełnieniu norm stawianych przez Unię Europejską. A do zrobienia jest bardzo dużo.

 

Ogromne oszczędności


Jak wyliczyła firma Rockwool, wyspecjalizowana w produkcji izolacji z wełny skalnej, tylko w przypadku kompleksowej termomodernizacji budownictwa jednorodzinnego, udałoby się zaoszczędzić ok. 193 petadżuli energii.

 

Ponadto o ok. 60 proc. można by zredukować smog, za który odpowiedzialne są przede wszystkim gospodarstwa domowe.

 

W sumie taka powszechna termomodernizacja dałaby 57 proc. oszczędności energii na cele grzewcze w sektorze budownictwa jednorodzinnego, a całkowite zużycie energii w gospodarce krajowej zostałoby zredukowane o 4,4 proc.
 

Według nowego Krajowego Planu Działania zwiększyły się wymagania minimalne dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, zwłaszcza w kontekście nowo wznoszonych budynków.

 

Sam Rockwool, poza właściwościami termicznymi swoich produktów, zachwala także ich zalety akustyczne.

 

Tomasz Kwiatkowski, ekspert z polskiego oddziału firmy, podaje tu przykład wełny skalnej, wykorzystanej w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 

Oddany do użytku w 2014 r. gmach jest zaliczany do grona najlepszych na świecie sal koncertowych pod względem akustyki. Rockwool dostarczył tam wełnę, która izoluje podłogi pływające, ściany zewnętrzne oraz dach obiektu.
 
Jak zapewnia producent, 90 proc. energii fal akustycznych, padających na ich powierzchnię jest pochłanianą przez tę izolację. Można zatem stwierdzić, że budowlańcy zadbali o to, aby melomani czerpali jak największą satysfakcję z doznań muzycznych.

 

źródło: wnp.pl