Robi się coraz zimnej, przy takiej aurze wyraźnie widać potrzebę wprowadzenia efektywności energetycznej budynków. W Polsce istnieje ulga podatkowa dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji w swoich domach. To jedna z finansowych motywacji do poprawy efektywności energetycznej domów mieszkalnych w Polsce i aktywnego włączenia się ich właścicieli do walki ze smogiem. Warto rozważyć termomodernizację swoich domów, tym bardziej że tego typu inwestycje mogą się zwrócić nawet w niecałe dwa lata.

Termomodernizacja z ulgą – poradnik efektywności energetycznej domów

Główną przyczyną złej jakości powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza wciąż, mimo istniejących norm, praktykowane spalanie złej jakości węgla w urządzeniach niespełniających żadnych norm emisyjnych. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich trujących urządzeń.  Jednak sama wymiana źródła ciepła nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może bowiem narazić mieszkańców na znaczny wzrost kosztów ogrzewania.


Wybierając nowe źródło należy pamiętać o modernizacji całego systemu ogrzewania i przede wszystkim dodaniu funkcji regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu (zawory i głowice termostatyczne) Dzięki temu unikniemy wzrostu cen ogrzewania nawet przy wymianie na źródło ciepła zasilane droższym paliwem np. kocioł gazowy.


 „Możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu to średnia oszczędność rzędu 23%. Poprzez centralną regulację temperatury na kotle czy węźle cieplnym nie osiągniemy takiego rezultatu, a dodatkowo nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu cieplnego. Nie w każdym pomieszczeniu potrzebujemy temperatury tej samej wysokości – podczas, gdy w łazience komfortowo czujemy się przy temperaturze 24 st. C, w pokoju dziennym wystarczy nam 21st.C, a w sypialni nawet 17-19st.C. Takie zróżnicowanie osiągniemy jedynie regulując dopływ ciepła do grzejników dzięki wykorzystaniu termostatów. To nie tylko komfort i zdrowie, ale również oszczędności – każdy stopień mniej to do 6% mniej na rachunkach. – mówi Aleksandra Stępniak konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.


Dodatkowo do marca 2020 mają zostać zaimplementowane zapisy nowej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zgodnie z którymi instalowanie urządzeń do indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach będzie obligatoryjne przy każdej wymianie źródła ciepła.


Kompleksowa termomodernizacja, obejmująca zarówno docieplenie przegród zewnętrznych, wymianę źródła ciepła i optymalizację przepływu energii wewnątrz budynku, daje dużo więcej możliwości niż tylko ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To przede wszystkim komfort cieplny, poprawa warunków mieszkaniowych, a tym samym zdrowotnych, a także znaczne oszczędności.To nawet perspektywa posiadania darmowego ogrzewania i niezależności energetycznej – w ramach rządowego programu Mój Prąd możemy dofinansować panele fotowoltaiczne, które będą generowały prąd, a stosując do nich ogrzewanie elektryczne – np. kablami lub matami grzejnymi możemy zminimalizować koszty ogrzewania.


Przy wyborze zakresu inwestycji decydującym czynnikiem są bardzo często koszty. Warto zatem skorzystać z dostępnych modeli wsparcia i wybrać kompleksowe podejście do termomodernizacji. Poza dofinansowaniem oferowanym w ramach Programu Czyste Powietrze, można skorzystać również z premii termomodernizacyjnej.


Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem inwestora – ulga termomodernizacyjna 2019” opracowanym przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).


Poradnik przedstawia podstawowe, najważniejsze zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Precyzuje, kto może z niej skorzystać, jakie są limity odpisów, wymagane terminy, zasady rozliczeń. Można w nim znaleźć również symulacje potencjalnych rocznych korzyści z ulgi termomodernizacyjnej, zależnie od wysokości wydatków, dochodów i sposobu opodatkowania, a także odpowiedzi na pytania o inne możliwe źródła finansowania inwestycji, możliwość łączenia ulgi np. z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste powietrze” albo o rozliczanie inwestycji, które rozpoczęły się przed 2019 r. czy też inwestycji prowadzonych przez małżonków będących współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Jest także kompletny wykaz prac, urządzeń i materiałów, których koszty są uwzględniane w uldze termomodernizacyjnej.


Wersja elektroniczna poradnika dostępna jest na stronie: http://bit.ly/poradnik_POBE