Tauron wszedł w europejskie konsorcjum projektowe, którego celem jest uczenie konsumentów, by ci oszczędzali energię.

Tauron będzie uczył klientów energooszczędnych zachowań

Rynek energii w Unii Europejskiej zmienia się. Dyrektywa europejska dotycząca efektywności energetycznej zobowiązuje kraje członkowskie do ograniczenie zużycia energii o 30 proc. do 2030 roku. Nic więc dziwnego, że podejmowana są działania, aby sprostać temu wyzwaniu.
W ramach europejskiego programu badawczego Horizon 2020 powołany został projekt UtilitEE. Jego celem ma być angażowanie świadomych klientów w decyzje dotyczące redukcji zużycia energii.  


Proces poprawy jest trzystopniowy: identyfikacja niepożądanych wzorców zachowań energetycznych, zmiana wzorców oraz utrwalenie nowych wzorców zachowań.


Wszystkie etapy procesu zwiększenia efektywności energetycznej, będą wykorzystywały technologie informatyczne oraz DSM. Komunikacja z klientem będzie się odbywała z wykorzystaniem łącza stałego. W oparciu o uzyskane wyniki badań zostanie opracowany dla dostawców energii model biznesowy pozwalający wprowadzać nowe usługi.

 

Czas trwania projektu to 3 lata. Zespół projektowy obejmuje: badania akademickie (Uniwerysytet w Bazylei), dostawcy technologii (HYPERTECH, SUITE5, ETRa, Solintel), użytkownicy końcowi (Protergia, SOREA, Tauron, SWT, MyEnergia) oraz rozwój produktu (VaasaETT, HYPERTECH, SUITE5, ETRa, Solintel).


Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.

 

 

źródło: wnp.pl