PGE Energia Ciepła wspiera Kraków w monitorowaniu zużycia mediów w ponad 600 budynkach użyteczności publicznej. W ubiegłym roku łączny koszt zużycia mediów w monitorowanych budynkach spadł o niemal 700 tysięcy złotych w stosunku do 2017 - podała spółka.

PGE Energia Ciepła: w monitorowanych budynkach spadł koszt zużycia mediów
  • Zastosowany w Krakowie monitoring via system Energy Lab obejmuje zużycie ciepła, gazu, prądu i wody.
  • System Energy Lab został opracowany przez specjalistów z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.


Zastosowany w Krakowie monitoring via system Energy Lab obejmuje zużycie ciepła, gazu, prądu i wody. System zbiera wiedzę na temat poziomu zużywanych mediów i umożliwia planowanie przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną budynków. Energy Lab przetwarza i analizuje dane o zużyciu mediów i w konsekwencji rekomenduje konkretne działania w danym obiekcie lub grupie obiektów. - System Energy Lab, opracowany przez specjalistów z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie, dowodzi, że monitorowanie i optymalizacja systemów technicznych wewnątrz budynków, może przynieść realne oszczędności. Oznacza to, że podnoszenie wydajności energetycznej, nie zawsze musi wiązać się z przeznaczeniem dużego budżetu inwestycyjnego na termomodernizację budynków - powiedział Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.


- System monitorowania zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej wdrożyliśmy  pod koniec 2017 roku. Obecnie dysponujemy szczegółowymi danymi dla poszczególnych budynków za dwa pełne lata. To dobra podstawa do oceny stanu technicznego budynków i sposobu ich eksploatacji. Monitorowanie zużycia mediów energetycznych to także punkt wyjścia do planowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych i poprawiających efektywność energetyczną - powiedział Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa.


- Jako przykład praktycznego wykorzystania zebranych danych podam analizę warunków zakupowych energii elektrycznej (optymalizacja taryf, weryfikacja mocy zamówionej i liczby układów pomiarowych, rozwiązania dla kompensacji mocy biernej), która wskazała nisko kosztowe działania przynoszące oszczędności na poziomie 1,5 mln zł rocznie. System posłuży nam również do monitorowanie trwałości efektów zastosowanych rozwiązań - dodał Andrzej Łazęcki.


PGE Energia Ciepła, spółka grupy kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,3 GWt mocy elektrycznej 4,1 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 538 km.

 


źródło: wnp.pl