Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, rozpoczął konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Ruszają konsultacje w sprawie współpracy sektora bankowego z NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze”

Celem konsultacji jest umożliwienie sektorowi bankowemu, organizacjom pozarządowym zajmującym się poprawą jakości powietrza i ochroną środowiska naturalnego, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom przedsiębiorców oraz konsumentów i wszystkim, dla których ważna jest efektywna walka ze smogiem, wzięcia udziału w wypracowaniu finalnego modelu współpracy, pozwalającego połączyć potencjały administracji rządowej (która uruchomiła finansowanie walki ze smogiem ze środków publicznych) oraz sektora bankowego na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.


Włączenie sektora bankowego w program „Czyste Powietrze” to realizacja rekomendacji przygotowanych dla Rządu przez Bank Światowy na zlecenie Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy Catching-up Regions. To również realizacja zapowiedzi złożonych w tej sprawie przez Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka.


– Polskie banki są w elitarnym gronie najnowocześniejszych i najbardziej stabilnych instytucji bankowych w Europie. W ciągu ostatnich 3 lat z niezwykłym powodzeniem wspierały Rząd RP w realizacji tak ważnych społecznie programów, jak „500+”, czy wyprawka szkolna „300+”. Zapraszamy teraz sektor bankowy do współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze”, po to aby jak najszybciej poprawić jakość powietrza w Polsce – podkreślił Prezes Piotr Woźny.


Współpraca rządu z sektorem bankowym ma doprowadzić do intensyfikacji inwestycji w termomodernizację budynków mieszkalnych, co przyczyni się do radykalnej poprawy jakości powietrza w Polsce, a jednocześnie pozwoli na uzyskanie znaczących oszczędności w ilości energii zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe. Współpraca ta pozwoli również na wypracowanie najlepszych praktyk, które zostaną wykorzystane przy ustalaniu z Komisją Europejską zasad wydatkowania przez Polskę środków unijnych na walkę ze smogiem w kolejnej perspektywie budżetowej 2021-2027.

 

 

źródło: nfosigw.gov.pl