Pięć podwrocławskich gmin powołało Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich. Koordynatorem klastra jest spółka komunalna Prusice PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Prusice i firmę Polski Solar Holding. Na terenie klastra mieszka łącznie 72,6 tys. osób.

Powstał Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich utworzyły gminy Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród. Projekt będzie realizowany w długofalowej perspektywie, jednak pierwsze inwestycje - jak na przykład w gminie Prusice - rozpoczną się już w wakacje.

 

- Obecnie rozstrzygamy przetarg na siedem instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków użyteczności publicznej. Myślę, że powstaną jeszcze w tegoroczne wakacje. Poza tym mamy podpisaną umowę na zaprojektowanie elektrowni fotowoltaicznej o szacowanej mocy 450 kW w Wszemirowie.

We wrześniu powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę. Nawet jeżeli prace rozpoczną się późną jesienią, to jeszcze w tym roku uda nam się ją wybudować – powiedział Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic.

 

Miejsce na swoją elektrownię fotowoltaiczną wytypowała już również Wisznia Mała. To tereny należące do gminy, przy wysypisku śmieci.

 

- Pod elektrownię planujemy przeznaczyć obszar o powierzchni około 2 ha. Nasze zapotrzebowanie na energię to około 2 MW.Pod koniec kwietnia Wielka Brytania świętowała pierwszy dzień bez użycia węgla do produkcji energii elektrycznej. To dla Brytyjczyków prawdziwy kamień milowy, a dla nas nadzieja, że również doczekamy takiego dnia - powiedział Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała.

Instalacje OZE powstaną również na terenach innych gmin zaangażowanych w klaster.

 

- Wszystko jest jeszcze w początkowej fazie. Nie mamy terenów nadających się pod elektrownie fotowoltaiczne, dlatego już wiadomo, że będziemy musieli wydzierżawić grunty od osób prywatnych - powiedział Jacek Włosek, zastępca burmistrza Wołowa.

 

Na brak gruntów nie narzeka natomiast Arkadiusz Poprawa, burmistrz Obornik Śląskich.

 

- Mamy dużo terenów, na których możemy wybudować elektrownię. Jednak konkretna decyzja jeszcze nie zapadła. Energię chcemy produkować na własne potrzeby. Dzięki temu zredukujemy koszty, a w budżecie zostanie więcej środków, które przeznaczymy na inne cele - powiedział Arkadiusz Poprawa.

 

Z kolei gmina Żmigród rozpoczyna właśnie prace związane z wyborem jednej z kilku możliwych lokalizacji przyszłej elektrowni.

 

- Energia odnawialna jest dziś niezbędna w każdej gminie.Ma ona ogromne znaczenie nie tylko, gdy chodzi o ochronę środowiska, ale również ze względu na zwiększenie innowacyjności, obniżenie kosztów funkcjonowania gminy oraz możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację planowanych inwestycji. Dlatego tak ważna jest nasza współpraca w tej dziedzinie - powiedział Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu.

 

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Prusice PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Prusice i firmę Polski Solar Holding.

 

Klaster energii odnawialnej powołany przez gminy Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznię Małą, Wołów i Żmigród jest drugim tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce realizowanym przez samorządy. 16 maja br. Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej powołało pięć innych dolnośląskich gmin: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań.

 

Źródło: wnp.pl