Prawie 2,5 tysiąca energooszczędnych opraw ledowych zostanie w ciągu najbliższego roku zainstalowanych na ulicznych latarniach. Dzięki wymianie oświetlenia zaoszczędzą energię, a w mieście będzie jaśniej i bezpieczniej.

Nowe lampy LED na szczecińskich ulicach

Wymiana zostanie przeprowadzona w ramach trzech projektów pod nazwą „Zwiększenie świadomości ekologicznej na terenie Gminy Miasta Szczecin realizowanej poprzez modernizację istniejącego systemu oświetlenia miejskiego – obszar I-II, obszar IV i obszar V”, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Nowe oświetlenie pojawi się na kilkudziesięciu szczecińskich ulicach między innymi w rejonie Pogodna, Łękna i Krzekowa, a także osiedla Książąt Pomorskich, Żelechowej, Osowa, Warszewa oraz Wiosny Ludów.

 

2410 nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych zastąpi tam dotychczasowe, pamiętające jeszcze lata 70., oprawy sodowe i rtęciowe. Dzięki temu rocznie miasto zaoszczędzi aż 1399,882 MWh energii elektrycznej. Przewidywane zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów to 4225,066 GJ/rok.

 

Jednocześnie nowa jakość światła o wysokim współczynniku oddawania barw i zastosowane rozwiązanie techniczne wpłyną pozytywnie na estetykę oświetlonych ulic, a poprzez zwiększenie widoczności poprawi się również bezpieczeństwo - zarówno na chodnikach, jak i na jezdniach.

 

Całkowita wartość trzech projektów to 6 974 647,78 zł. Wartość uzyskanego dofinansowania to 4 152 811,63 zł.

 

źródło: UM Szczecin