Spółka Mostostal Warszawa, jako lider konsorcjum ze spółką Acciona Construccion, podpisała umowę z Politechniką w sprawie budowy „niemal zero energetycznego” gmachu Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania.

Na Politechnice Poznańskiej zostanie wybudowany niskoemisyjny gmach

Zakres umowy obejmuje: prace projektowe, roboty budowlane oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez wykonawcę decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 

Termin realizacji kontraktu ustalono na 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

 

Jego wartość wynosi 71,9 mln zł brutto. W komunikacie nie podano, jak spółki konsorcjum podzielą tę kwotę.

 

Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej będzie obiektem „niemal zero-energetycznym”, co oznacza, że energia będzie pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła i ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pozwoli to uzyskać 80% energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimę oraz ochłodzenia latem. Tym sposobem budynek uzyska również o połowę lepsze parametry niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.

 

Umowa podpisana w formule „zaprojektuj i wybuduj” wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie, obejmuje m.in. przekładkę kolektora DN 1000, konstrukcję i wykończenie obiektu (beton architektoniczny), instalacje elektryczne i niskoprądowe, instalacje sanitarne grzewcze (COP, COG, COT, CCW, PC3), chłodnicze, wytwarzania i zrzutu ciepła, źródła ciepła i chłodu, wentylację mechaniczną ogólną i pożarową oraz instalację fotowoltaiczną.

 

Obiekt zaprojektowano z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym. Wszystkie instalacje będą spięte w jeden układ BMS (system zarządzania budynkiem) umożliwiając sterowanie układem oraz podgląd poszczególnych parametrów. Budynek niemal zero-energetycznego Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania, zaprojektowano również z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym w którym zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną nie przekroczy 50kWh/m²/rok.

 

Nowy budynek Politechniki Poznańskiej, za którego realizację odpowiada Mostostal Warszawa, będzie oszczędny w formie. Wyróżni go charakterystyczna prosta bryła. Przewidziano trzy kondygnacje nadziemne budynku, które osiągną wysokość dwunastu metrów. Zgodnie z zamysłem architekta Sławomira Rosolskiego projekt ma nawiązywać do proporcji Partenonu na Akropolu. Jednym z charakterystycznych elementów budynku WAWIZ ma być całkowicie przeszklone atrium, spełniające rolę wewnętrznego dziedzińca. Na tym samym poziomie znajdą się również dziekanaty i administracje wydziałów. Podziemna kondygnacja zostanie przeznaczona na laboratoria i parking.

 

- Budowa nowego budynku dla Politechniki Poznańskiej jest kolejną inwestycją realizowaną przez Mostostal Warszawa dla tej uczelni. W czerwcu tego roku podpisaliśmy kontrakt na rozbudowę Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej wraz z przebudową klatki schodowej w zakresie oddymiania. Bardzo nas cieszy udana współpraca z inwestorem, tym bardziej, że budowany przez nas Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania będzie obiektem niemal zero-energetycznym, a to stawia przed nami konkretne wymagania – powiedział Dariusz Jarek, dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego, Przemysłu i Ochrony Środowiska.

 

źródło: wnp.pl