Samochód elektryczny Renault Zoe został przekazany na miesiąc do Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocław testuje elektryczne Renault

Renault Zoe trafi do testów do niedawno utworzonego departamentu do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście. Auto będzie także prezentowane podczas tegorocznych Dni Ziemi we Wrocławiu 22 kwietnia. Auto przekazano w ramach działań związanych z konkursem Eco-miasto. Jury konkursu doceniło Wrocław za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej, szczególnie ujednolicenia taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach Urbancard Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania do samochodów elektrycznych.

 

Mobilność elektryczna jest istotnym elementem budowania planów zrównoważonego transportu w miastach. Zarówno w kontekście transportu publicznego, jak i indywidualnego.

 

W Rzymie przeprowadzono badanie wpływu pojazdów elektrycznych na poprawę jakości powietrza w mieście. Okazało się, że wprowadzenie 20 proc. pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10 proc. w obszarze podmiejskim ma ogromny wpływ na stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Obliczono, że np. stężenie dwutlenku azotu spadłoby od 9 do 45 proc. w różnych częściach miasta, w zależności od natężenia ruchu w danym rejonie.

 

Jednym z problemów dużych miast jest hałas pochodzący w dużej części z ruchu samochodowego. Renault Zoe do prędkości 40 km/h jest prawie bezgłośne. Przy wyższych prędkościach źródłami hałasu są odgłosy toczenia i szum powietrza przepływającego wzdłuż nadwozia. Natężenie hałasu mierzone w kabinie przy prędkościach od 40 do 75 km/h kształtuje się w przedziale od 60 do 65 dB, czyli dwa do trzech razy niższym niż w samochodzie z napędem spalinowym o podobnej mocy.

Na jednym ładowaniu Renault Zoe można przejechać nawet 400 km.

 

Eco-miasto to projekt mający na celu promowanie zrównoważonego rozwoju miast oraz wspieranie ich polityki środowiskowej. To cykl seminariów oraz konkurs nagradzający najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta w Polsce. Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

 

źródło: wnp.pl