Veolia Energia Łódź oraz Veolia Energia Warszawa nawiązały współpracę z SunRoof, start-upem tworzącym dachy solarne i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią.

Veolia otwiera się na solarne dachy i fasady budynków made in Poland

W ramach podpisanego porozumienia SunRoof i Veolia zrealizują dla klientów biznesowych i samorządowych projekty zapewniające 100 proc. energii pochodzącej z OZE. 

 

SunRoof został wyłącznym dostawcą fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV) dla klientów Veolii, których potencjalna moc instalacji mieści się w przedziale 50-500 kWp.

 

Pierwsze wspólne projekty, zapewniające 100 proc. energii z OZE, mają zostać zrealizowane w 2021.

 

Współpraca polega na wykorzystaniu wydajnych dachów solarnych i fasad 2w1 jako podstawowego źródła energii w połączeniu z nisko- i zeroemisyjnymi sieciami ciepłowniczymi i elektroenergetycznymi, pokrywającymi resztę zapotrzebowania na prąd i ciepło w domach oraz obiektach użyteczności publicznej.

 

- Kluczowym elementem naszej współpracy jest myślenie synergiczne. Uzupełniamy solarne innowacje o technologie nowej generacji i pokazujemy, jak najczystsza i łatwo dostępna energia słoneczna zmienia naszą przyszłość - mówi Lech Kaniuk, prezes firmy SunRoof. 

 

- Wprowadzając do naszej oferty szereg usług opartych o fotowoltaikę wspieramy zieloną transformację w Polsce, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w miastach i przestawienia gospodarki na tory niskoemisyjności - komentuje Adrian Siennicki, dyrektor handlowy Veolia Energia Łódź. 

 

Kluczowe znaczenie w osiągnięciu neutralności klimatycznej ma poprawa efektywności energetycznej budynków. Większość z nich ma standard energetyczny odbiegający od tego, który obowiązuje wszystkie nowe i remontowane obiekty od 2021 roku. 

 

Szacuje się, że nawet 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. Tak ważne jest zatem promowanie domów pasywnych i zeroemisyjnych, wykorzystujących odnawialne źródła energii. 

 

- Przyszłością jest fotowoltaika zintegrowana z architekturą - nie tylko ze względów praktycznych, ale i wizualnych. Nie ingeruje ona w miejski krajobraz w przeciwieństwie do standardowych instalacji PV montowanych na budynkach i pozwala zachować wysoką estetykę przestrzeni publicznej - przekonuje Veolia. 

 

Źródło: wnp.pl