W Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zostanie zainstalowany inteligentny system zarządzania energią elektryczną oferowany przez Tauron w ramach programu pilotażowego. Do obu obiektów Tauron dostarcza energię elektryczną.

Pilotażowy program zarządzania energią w Spodku

Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe zarządzane są przez spółkę PTWP Event Center, która podpisała z Tauronem umowę na wdrożenie technologii optymalizującej pracę energochłonnych urządzeń w tych obiektach.

 

Nowe rozwiązanie technologiczne zoptymalizuje pracę energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych w tych obiektach, tak aby funkcjonowały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. W przyszłym roku Tauron zamierza udostępnić ofertę inteligentnego systemu zarządzania energią wszystkim zainteresowanym klientom biznesowym.

 

System wpływa na obniżenie zużycia prądu bez konieczności inwestowania w zakup nowoczesnych urządzeń, charakteryzujących się wprawdzie wysoką klasę energetyczną, ale drogich.


Sercem technologii, która optymalizuje energochłonne procesy, jest innowacyjny system, który analizuje różne dane pomiarowe, np. pobór mocy, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz obiektu czy liczbę osób przebywających w budynku. W oparciu o te i inne dane system na bieżąco wyznacza tryb pracy urządzeń.

 

Dzięki temu wydajność wentylacji czy klimatyzacji dopasowana jest do warunków, które w danej chwili panują w obiekcie. Jeżeli warunki się zmieniają, system konfiguruje dla nich inny tryb pracy. Dzięki zaawansowanej technologii system pozwala nie tylko utrzymać komfortową temperaturę powietrza czy wilgotność, ale również obniżyć zużycie energii elektrycznej.

 

Oferowana przez Tauron usługa optymalizacji pracy energochłonnych procesów jest prowadzona w oparciu o system opracowany przy współpracy z partnerem technologicznym, firmą Virtual Power Plant. Technologia ta bazuje na metodyce Enabler DSR. Głównym atutem inteligentnego systemu zarządzania energią jest fakt, że umożliwia wdrażanie ekologicznych rozwiązań, które są korzystne dla środowiska.

 

Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe stanowią kompleks konferencyjno-widowiskowy, w którym cyklicznie organizowane są najważniejsze wydarzenia rozrywkowe i biznesowe. Oba obiekty rokrocznie odwiedza blisko milion osób.

 

Źródło: wnp.pl