Sopot zrealizuje modernizację energetyczną 25 budynków szkolnych i wychowawczo-opiekuńczych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Cała modernizacja będzie kosztować ponad 21,5 mln zł, z czego 9,9 mln zł wyniesie dofinansowanie z UE. Resztę kosztów pokryje prywatna firma, której samorząd odda z oszczędności z inwestycji.

Modernizacja 25 budynków w Sopocie za ponad 21,5 mln zł

Umowę przyznającą dotację unijną na dofinansowanie prac podpisano we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślał, że ta inwestycja to głównie walka z emisją dwutlenku węgla, co jest ważne dla Sopotu, jako uzdrowiska.


Wybrany przez samorząd prywatny inwestor zajmie się nie tylko realizacją inwestycji, ale też jej sfinansowaniem a miasto nie będzie musiało wydawać pieniędzy z budżetu, ani zaciągać żadnych kredytów.


Władze miasta prowadzą rozmowy z pięcioma prywatnymi podmiotami. Inwestor ma zostać wyłoniony do końca tego roku. Włożone przez inwestora pieniądze w inwestycje miasto będzie spłacać przez 10-15 lat z oszczędności za energię elektryczną i cieplną.


Sopocki magistrat szacuje, że po modernizacji rachunki za prąd spadną o ok. 68 proc., a w przypadku energii cieplnej – o blisko 50 proc.


Pośród tych 25 budynków, gdzie dojdzie do termomodernizacji, są szkoły, przedszkola, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Dom Dziecka. To ostatnie tego typu obiekty użyteczności publicznej, gdzie dokona się kompleksowej modernizacji energetycznej.


W ramach modernizacji planuje się m.in. wymianę oświetlenia wewnętrznego, instalację OZE i wdrożenie systemu zarządzania energią cielną i elektryczną. Inwestycja polegać będzie też na dociepleniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, dachów, wykonaniu poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej, wymianie lub renowacji starej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej.

 

źródło: PAP