Spółka Lerta wesprze Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w poprawie efektywności energetyczną. Obie firmy stworzą wspólnie koncepcję platformy do monitoringu i systemowego zarządzania energią w budynkach biurowych centrali PGNiG w Warszawie. To kolejny z przykładów zacieśniania współpracy PGNiG z młodymi firmami technologicznymi.

Firma technologiczna pomoże PGNiG być bardziej zielonym

Opracowanie koncepcji platformy będzie pierwszym etapem realizacji projektu Building Management Platform (BMP). Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce zaprojektować i wdrożyć systemowe rozwiązania oparte o narzędzia informatyczne poprawiające efektywność zarządzania ciepłem, energią elektryczną i chłodem w swoich obiektach biurowych. Projekt Building Management Platform to jeden z integralnych elementów Programu Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG.

 

- Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG to nasza odpowiedź na rosnącą potrzebę racjonalnego i zrównoważonego wykorzystywania energii oraz surowców energetycznych służących do jej wytworzenia, a co za tym idzie  ochrony klimatu i zasobów naturalnych - podkreśla Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. - Chcemy też zwiększyć i urozmaicić produkty z obszaru efektywności energetycznej dla naszych klientów biznesowych i indywidualnych - dodał.

 

PGNiG posiada certyfikowany System Zarządzania Energią wdrożony w obiektach biurowych i technologicznych spółki. Jednym z pierwszych efektów jego funkcjonowania są m.in. przeglądy energetyczne, które wykazały zasadność monitorowania i zarządzania bieżącym zużyciem mediów w biurach. To skłoniło PGNiG do uruchomienia projektu BMP. 

 

Eksperci Lerta zaprojektują dla PGNiG spójny model zarządzania energią w budynkach biurowych spółki. W trakcie prac systematycznie będą identyfikować też przedsięwzięcia, których realizacja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej całego kompleksu biurowego przy ul. M. Kasprzaka w Warszawie.

 

- Przed nami kolejny, bardzo interesujący rozdział we współpracy z PGNiG - powiedział Borys Tomala, prezes Zarządu Lerta. - Cieszymy się, że nasza propozycja została tak wysoko oceniona i że będziemy mieli okazję współtworzyć koncepcję zarządzania energią wraz z liderem rynku, który ambitnie odpowiada na konieczność poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia w tym celu nowoczesnych technologii - dodał.

 

Poznańska spółka Lerta specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu nowoczesnej energetyki jeszcze jako start-up brała udział w programie akceleracyjnym dla młodych firm realizowanym w 2018 roku przez PGNiG i MIT Enterprise Forum Poland. Teraz wróciła do PGNiG z nową, ofertą biznesową, pokonując inne podmioty w postępowaniu zakupowym.

 

 

źródło: wnp.pl