FBSerwis, spółka, której udziałowcami są Budimex i Ferrovial, podpisała z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów w Bytomiu kontrakt na poprawę efektywności energetycznej poprzez modernizację oświetlenia drogowego.

FBSerwis ma oświetleniowy kontrakt w Bytomiu
  • Wartość kontraktu to prawie 2,5 mln zł brutto.
  • Modernizacja dotyczy 2230 sztuk, czyli prawie 80 proc. punktów świetlnych należących do miasta.
  • FBSerwis zmodernizował do tej pory blisko 20 tys. punktów świetlnych w całej w Polsce.


Zakres prac obejmuje m.in. opracowanie projektu i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu na potrzeby prac, demontaż starych opraw i źródeł światła, wymianę wysięgników rurowych i przewodów zasilających oprawy, montaż i podłączenie nowych opraw z systemem redukcji mocy, a także pomiary natężenia i luminancji oświetlenia.


- Dzięki modernizacji Gmina zyska możliwość redukcji poboru mocy w godzinach o zmniejszonym natężeniu ruchu drogowego, co pozwoli obniżyć zużycie energii elektrycznej o około 47 proc. i oszczędzić prawie 250 tys. złotych rocznie - podał FBSerwis.


- Oznacza to, że inwestycja zwróci się maksymalnie po 10 latach, a niewykluczone, że wcześniej, ze względu na prognozowane zmniejszenie kosztów konserwacji o około 20 proc. w skali roku - dodał.


Według audytu ekonomiczno-technicznego infrastruktury oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych należących do miasta, modernizacja spowoduje zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery o 761 ton każdego roku, w tym obniżenie emisji CO2 o co najmniej 642 ton rocznie.


FBSerwis zaznaczył, że wymiana oświetlenia na nowe znacząco poprawi bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców i użytkowników dróg dzięki lepszemu oświetleniu miasta. Ponadto modernizacja wpłynie pozytywnie na ogólny wygląd Bytomia poprzez ustandaryzowanie opraw punktów świetlnych.


Firma zmodernizowała do tej pory blisko 20 tys. punktów świetlnych m. in. w Warszawie, Krakowie, Malborku, Sztumie, Dąbrowie Górniczej, Andrychowie czy Słupsku. W swoim portfolio firma posiada również kontrakty na bieżącą konserwację oraz budowę oświetlenia ulicznego wraz z warstwą telemetryczną.


Ubiegłoroczne przychody FBSerwis wzrosły o prawie 40 proc. - do 372 mln zł, a EBITDA o 95 proc. - do 50,6 mln zł. Grupa odnotowała też dobry wynik EBIT, który wyniósł blisko 16 mln zł wobec -0,2 mln zł rok wcześniej.


W tym roku istnieje też szansa, że FBSerwis po raz pierwszy zanotuje też zysk netto, w czym może pomóc też przejęcie pełnej kontroli nad spółką przez Budimex.

 


źródło: wnp.pl