Browar Kasztelan w Sierpcu jest najbardziej energooszczędnym browarem w całej grupie Carlsberg, co jest efektem naszych inwestycji w latach 2015-16. Obecnie planujemy kolejne działania poprawiające naszą efektywność energetyczną - mówi Jarosław Wojt, dyrektor Browaru Kasztelan w Sierpcu.

Browar Kasztelan najbardziej energooszczędny w grupie Carlsberg

-W latach 2015-16 przeprowadzono rozbudowę i modernizację browaru Kasztelan w Sierpcu. To przedsięwzięcie, wartości ok. 180 mln zł., było największą inwestycją w branży piwnej w Polsce w ostatnich latach - mówi Jarosław Wojt , dyrektor Browaru Kasztelan w Sierpcu.

Rozbudowa browaru miała być odpowiedzią na oczekiwania rynku – rosnące zapotrzebowanie na piwo Kasztelan, zainteresowanie specjalnościami piwnymi i innowacjami piwnymi. Jednak ważnym aspektem inwestycji było także ograniczenie wpływu na środowisko i poprawa wskaźników zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody.

Browar Kasztelan rocznie zużywa ok. 10 mln kWh (czyli 10 GWh) energii elektrycznej oraz 2,6 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

 

- Jeżeli wyłączymy koszty materiałów i popatrzymy tylko na same koszty produkcji piwa, to zakup energii elektrycznej i gazu stanowi ok. 15 proc. kosztów w naszym browarze, a więc jest to istotny udział. Koszty te w pewnym stopniu zależą od nas i od zastosowania w browarze nowoczesnych rozwiązań technologicznych dlatego też staramy się zmniejszać zużycie energii i gazu, z korzyścią również dla środowiska – mówi Jarosław Wojt.

 

Ciepło - 44 proc. oszczędności

- Pod względem wskaźników zużycia ciepła zajmujemy trzecie miejsce w Europie w grupie Carlsberg. Wyprzedzają nas lokalizacje, które produkują nie tylko piwo, ale również napoje gazowane, co jest znacząco mniej energochłonne, a więc zużycie ciepła jest dużo niższe - dodaje Jarosław Wojt.

Browar zużywa duże ilości ciepła. Jest ono produkowane na miejscu, we własnej instalacji, z gazu ziemnego. Roczna produkcja ciepła to ponad 30 tys. ton pary rocznie.

 

Dzięki zrealizowanym inwestycjom, zużycie ciepła obniżono o 44 proc. Udało się to osiągnąć dzięki właściwemu podejściu do inwestycji już na etapie jej planowania. Zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań, między innymi: wprowadzono technologię odzysku ciepła z komina na warzelni. Z pary, która wydobywa się z komina w trakcie gotowania brzeczki piwnej, odzyskiwane jest ciepło, które następnie wykorzystywane jest w procesach produkcyjnych.

 

Nowa warzelnia posiada znacznie lepsze wskaźniki dot. zużycia ciepła niż stary obiekt. Takie urządzenia jak kadzie zacierne i kocioł zacierny zostały obłożone dodatkową izolacją cieplną, co pozwala na ograniczenie strat energii cieplnej do otoczenia.

 

Kolejna efektywne rozwiązania to np. pasteryzatory na nowej linii puszkowej. Na rynku są stosowane dwie technologie, jedna to pasteryzator tunelowy a druga to pasteryzator przepływowy.

 

- Modernizując browar zastosowaliśmy pasteryzator przepływowy ponieważ zużywa dużo mniej energii do podgrzewania i pasteryzacji piwa niż pasteryzator tunelowy - wyjaśnia Jarosław Wojt.

 

W przemyśle piwowarskim wykorzystuje się wodę lodową do chłodzenia brzeczki. Po procesie fermentacji piwo ma temperaturę ok. 18 stopni, ale przed rozlewem powinno być schłodzone i składowane w temperaturze ok. zero stopni - minus jeden stopień. Do takiego chłodzenia jest stosowana woda lodowa, którą zazwyczaj pobiera się ze studni i dodatkowo schładza.

 

W Browarze Kasztelan zdecydowano, że woda lodowa nie będzie wykorzystywana, więc nie będzie potrzebna energia do obniżenia jej temperatury. Zamiast tego wykorzystywana jest woda o nieco wyższej temperaturze, co powoduje, że pozornie do ochłodzenia piwa zużywane są większe ilości wody.
Pozornie, ponieważ wprowadzono rozwiązanie, które sprawia, że woda ta jest zawracana i stosowana następnie w innych etapach procesu produkcyjnego. Dzięki temu z jednej strony browar nie zużywa energii elektrycznej na schłodzenie wody, a z drugiej nie traci wody, ponieważ jest ona wykorzystywana w procesie produkcyjnym.

 

Browar w Sierpcu produkuje własne ciepło z gazu ziemnego. Podczas spalania gazu powstają spaliny, które wydobywają się przez komin. Wprowadzono więc system odzysku ciepła z komina kotłowni, które wykorzystywane jest na linii puszkowej do podgrzewania puszek.

 

Energia elektryczna - rekord w grupie Carlsberg

Browar Kasztelan kupuje energię elektryczną na rynku od jednego sprzedawcy. Zakup obejmuje tylko energię elektryczną.

- Browar w Sierpcu jest najbardziej energooszczędnym browarem w całej grupie Carslsberg. Dzięki inwestycjom w latach 2015-16 zużycie energii elektrycznej udało się obniżyć o 25 proc. - podkreśla Jarosław Wojt.

 

Tak dobry wynik osiągnięto dzięki kilku rozwiązaniom technologicznym. Jednym z nich są nowe maszyny do obkurczania folii na wielopakach na linii pakującej. Zazwyczaj do tego celu stosuje się maszyny elektryczne, w Sierpcu zastosowano maszyny gazowe, co pozwoliło na obniżenie zużycia energii elektrycznej.

 

Zastosowano także nowe rodzaje sprężarek powietrza. Do tej pory pracowały one standardowo pobierając stałą ilość energii w czasie, teraz zainstalowano w nich falowniki powodujące, że sprężarka pracuje z taką mocą, jaka jest akurat w układzie potrzebna, redukując tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną.

 

Oszczędności energii uzyskano także dzięki właściwej izolacji zbiorników oraz zwiększonej powierzchni płaszczy chłodniczych tanko-fermentatorów. Wymagało to dodatkowych nakładów inwestycyjnych, ale dzięki temu udało się podnieść temperaturę środków chłodzących (w przypadku Browaru Kasztelan jest to amoniak).

 

Obecnie chłodzenie odbywa się amoniakiem o temperaturze minus 4 stopni, a nie minus 8, jak to było wcześniej. Dzięki temu zużywa się mniej energii elektrycznej na obniżenie temperatury amoniaku.

 

Woda - wielokrotne użycie

Dzięki modernizacji browaru Kasztelan wodę w dużym stopniu zaczęto ponownie wykorzystywać na różnych etapach procesu produkcyjnego. Przykładem jest woda z płukania puszek. Nowe puszki, które wchodzą na linię produkcyjną przed napełnieniem, muszą zostać wypłukane.

 

Wcześniej woda z ich płukania spływała do kanalizacji, a obecnie jest zbierana i zawracana do procesu technologicznego. Woda ta jest podgrzewana ciepłem odzyskiwanym z komina kotłowni i wykorzystywana do płukania puszek z wyrobem gotowym przed pakowaniem.

 

Ponadto woda ta nie trafia do kanału ściekowego, lecz po oddaniu ciepła jest zbierana w zbiornikach i stosowana ponownie jako woda technologiczna, np. do mycia linii.

 

Grupowa mądrość

W grupie Carlsberg są dobre praktyki i standardy pokazujące, jak browary powinny być budowane i jakie technologie warto wykorzystywać. W czerwcu br. grupa Carlsberg ogłosiła nowe cele zrównoważonego rozwoju pod hasłem „Together Towards Zero”. Zakładają one m.in., że do 2030 r. grupa zminimalizuje emisję CO2 do zera i obniży o połowę zużycie wody w browarach.

 

Etap pośredni do 2022 roku zakłada m.in. wykorzystywanie energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

- Zdajemy sobie sprawę, że cele są bardzo ambitne, to wysoko postawiona poprzeczka dla całej branży piwnej. Ich realizacja będzie wymagać współpracy z partnerami i innowacji technologicznych – podsumowuje Jarosław Wojt.

 

- Oczywiście dużą rolę odgrywa specyfika poszczególnych browarów. Browary grupy Carlsberg szczycą się długoletnia tradycją, były budowane w oparciu o różne technologie i nie zawsze i nie wszędzie istnieje możliwość zastosowania najnowszych rozwiązań. Staramy się w miarę możliwości wykorzystywać potencjał i pomysły tkwiące w Grupie – podkreśla Jarosław Wojt.

 

Grupa Carlsberg kładzie duży nacisk na wymianę doświadczeń pomiędzy poszczególnymi browarami na całym świecie.

 

Kolejne inwestycje w planach

W browarze w Sierpcu planowane są już kolejne inwestycje mające podnieść jego efektywność energetyczną. Pierwszą z nich ma być wymiana myjki butelek. Nowa będzie bardziej oszczędna pod kątem zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody.

 

Kolejna planowana inwestycja to wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne oświetlenie LED. Z jednej strony ma to poprawić warunki pracy a z drugiej przynieść mniejsze zużycie energii elektrycznej. Wymiana oświetlenia planowana jest jeszcze w 2017 r. lub na początku 2018 r.

 

A może własna elektrociepłownia?

Trzecie rozważane rozwiązanie to budowa własnej instalacji do produkcji energii elektrycznej i ciepła z gazu ziemnego. Szacowana moc elektryczna instalacji to 1,4 MW.

 

- Rozpoczęliśmy analizę tego przedsięwzięcia. Zainstalowanie silników gazowych i produkcja energii elektrycznej nie jest niczym skomplikowanym, ale zależy nam, aby ciepło, które będzie także produkowane w tej instalacji wykorzystać jak najlepiej w procesie technologicznym - informuje Jarosław Wojt.

Rozpoczęcie budowy instalacji kogeneracyjnej rozważane jest pod koniec 2018 r. lub na początku roku 2019.

 

W browarze w Sierpcu został niedawno przeprowadzony audyt energetyczny przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). We wnioskach z audytu zarekomendowano przeprowadzenie kilku inwestycji, w tym wymianę oświetlenia na oświetlenie LED i budowę nowej myjki. Z tych podpowiedzi postanowiono skorzystać.

 

KAPE zarekomendowała także budową instalacji fotowoltaicznej. Na razie takiej inwestycji nie będzie, ze względu na zbyt długi okres zwrotu.

- Obecnie koncentrujemy się na inwestycji w instalację kogeneracyjną, zapewne wraz z rozwojem technologii w przyszłości będziemy myśleć także o fotowoltaice - deklaruje Jarosław Wojt.

 

źródło: wnp.pl