31 października to ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Miast. Ma on zwiększyć zainteresowanie społeczności międzynarodowej globalną urbanizacją, przyspieszyć współpracę między krajami w zakresie wyrównywania szans i rozwiązywania problemów miast oraz przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich na całym świecie.

31 października 2019 - Światowy Dzień Miast

Ogólnym tematem Światowego Dnia Miast jest „Better City, Better Life”, a każdego roku ma on inny podtemat, który ma na celu promowanie postępów urbanizacji lub podejmowanie konkretnych wyzwań z niej wynikających. W tym roku święto przebiega pod hasłem: „Zmieniając świat: innowacje i lepsze życie dla przyszłych pokoleń”.


Główne cele tegorocznego Światowego Dnia Miast to m.in. zwiększenie świadomości tego, w jaki sposób innowacje cyfrowe mogą być wykorzystywane do świadczenia usług w miastach w celu poprawy jakości życia i poprawy środowiska miejskiego; pokazania sposobów, w jakie technologie pionierskie mogą adresować wykluczenie społeczne w miastach; prezentacja nowych technologii, które mogą tworzyć bardziej zintegrowane miasta oraz przedstawienie możliwości wytwarzania energii odnawialnej.


Ponad połowa światowej populacji mieszka teraz w miastach. Każdego dnia przybywa około 200 tys. nowych mieszkańców miast. Przy spodziewanym wzroście liczby mieszkańców miast – wg ONZ do 2050 r. będzie w nich mieszkało ok. 7 mld, czyli ponad 70% całej ludności świata. Urbanizacja jest jednym z najbardziej dynamicznie zmienających się trendów na świecie. Stwarza to szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem związanych z mieszkalnictwem, środowiskiem, zmianami klimatu, infrastrukturą, podstawowymi usługami, dostawami żywności, zdrowiem, edukacją, godnymi miejscami pracy, bezpieczeństwem i zasobami naturalnymi. Zarządzanie miastami – sposób planowania, projektowania, rozwoju i przełomowe innowacje to droga do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. W każdym z tych obszarów kluczem okazuje się efektywne wykorzystanie energii. Miasta mają znaczący wpływ na powodzenie celów porozumienia paryskiego, które określa ramy dla utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza.


Na szczycie C40 Mayors Summit, który odbywał się w tym miesiącu w Kopenhadze, prezydenci i burmistrzowie 94 miast świata omawiali problemy zmian klimatu i wspólne działania w kierunku efektywności elektrycznej miast  oraz przyspieszenia procesu dekarbonizacji miast. W czasie szczytu Danfoss zorganizował kolejne, po zeszłorocznych odbywających się podczas COP24 w Katowicach, #ETtalks Drive. Działaczka na rzecz klimatu, dziennikarka i pozytywistka Signe Wenneberg, jako gospodarz #ETtalks Drive zapraszała uczestników szczytu na wycieczki rowerową rikszą po Kopenhadze, w czasie których rozmawiała z nimi o tym, jak współpracują nad rozwiązaniami zrównoważonego rozwoju miast. 

 

Danfoss przygotował też swoisty poradnik dla burmistrzów i prezydentów miast, który oferuje gotowe rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną w miastach.

 

Znajdują się tam zagadnienia związane z efektywnością budynków, neutralnym energetycznie obiegiem wody i sposoby wytwarzania energii z oczyszczalni ścieków, sposoby na obniżanie kosztów energii generowanych przez centra danych, odzyskiwanie ciepła z systemów chłodniczych w supermarketach, odzyskiwanie całego ciepła odpadowego. To tylko niektóre z rozwiązań prezentowanych przez Danfoss, ukierunkowanych bezpośrednio na zrównoważony rozwój miast.


W Światowym Dniu Miast warto dowiedzieć się, jak innowacje mogą zmienić życie w miastach na lepsze.