Rozwój elektromobilności będzie miał wpływ na polski sektor elektroenergetyczny - przyznaje minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak podkreśla niezbędny jest szeroki program inwestycyjny, aby wyzwaniom związanym z elektromobilnością sprostać. W jego ramach pierwsze miliardy zostały już wydane.

Rząd szykuje się na zalew samochodów elektrycznych

O postępy w rozbudowie sieci przesyłowej w celu zapewnienia dostępu do prądu na potrzeby ładowania pojazdów samochodowych dopytywał Ministerstwo Energii senator Grzegorz Napieralski (niezrzeszony).

 

Jak odpowiedział na pytania senatora minister energii Krzysztof Tchórzewski, w piśmie złożonym na ręce marszałka Senatu, niewątpliwie wzrost liczby samochodów z napędem elektrycznym będzie miał wpływ na funkcjonowanie sektora elektroenergetycznego w Polsce zarówno z perspektywy wzrostu zapotrzebowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na moc i energię elektryczną, jak i funkcjonowania infrastruktury sieciowej (przede wszystkim w obszarze sieci dystrybucyjnej tj. w działalności operatorów systemu dystrybucyjnego).

 

Elektromobilność będzie miał wpływ na sieciJak przyznaje minister, zwiększone zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną do ładowania samochodów może wpływać na bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego z perspektyw bieżącego zarządzania pracą systemu oraz infrastruktury sieciowej.

 

Kluczowym elementem poprawy sytuacji będzie stworzenie sieci szkieletowej, która jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.Przypomnijmy, że na początku roku polskie Sieci Elektroenergetyczne, rozpoczęły konsultacje m.in. w tej kwestii. Strategicznym celem jest jest budowa sieci szkieletowej opartej na napięciu 400 kV, która będzie odpowiadała na zmiany zachodzące na rynku.Jak zaznaczył minister, w tym celu operator systemu przesyłowego realizuje szereg inwestycji o łącznej wartości około 10,4 mld zł. Na razie wydano z tej kwoty 2,6 mld zł, a reszta ma zostać wydana najpóźniej do roku 2022-2023.

 

Kluczowe punkty ładowaniaJak wyjaśnił w piśmie minister, ważnym elementem przygotowania się do rozwoju elektromobilności jest określenie miejsc i budowa punktów umożliwiających ładowanie samochodów elektrycznych. - W związku z tym prowadzone są prace mające na celu określenia metodologii wyznaczania miejsc budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych, a także określenie mocy elektrycznej tych punktów – napisał minister.

 

Tchórzewski wyjaśnił, że w tym celu operatorzy sieci dystrybucyjnej prowadzą m.in. rozmowy z samorządami, tak aby wspólnie lokalizować miejsca budowy stacji ładowania.Reasumując minister podkreślił, że prowadzone przez operatorów prace są długofalowe i realizowane zgodnie z założeniami.

 

W ubiegłym roku Rada Ministrów przyjęła Plan Rozwoju Elektromobilności Zakłada on, że po polskich drogach w 2025 r. będzie jeździło prawie 1 mln aut elektrycznych.Ministerstwo Energii planuje, że do 2020 r. powstanie 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych i 6000 publicznie dostępnych punktów o normalnej mocy.

 

źródło: wnp.pl