Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Wcześniej swoje klastry powołało 10 innych dolnośląskich samorządów: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn, Lubań ( Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej ), a także Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród ( Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich).

 

Na terenie 15 gmin, które łącznie obejmują trzy klastry, mieszka blisko 157 tys. mieszkańców. W pierwszym etapie inwestycyjnym zaplanowano budowę łącznie 50 MW mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii - na terenie każdej z gmin minimum 2 MW mocy z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni.

 

- Kilkanaście dolnośląskich gmin obrało wspólny cel, połączyło siły i stworzyło klastry energii odnawialnej. Taka sytuacja nie miała jeszcze miejsce w żadnym miejscu w Polsce. Cieszymy się, że możemy być częścią polskiego centrum energetyki odnawialnej. Już teraz jesteśmy wzorem dla innych samorządów w kraju – mówi Artur Zych, burmistrz Wlenia, który jest koordynatorem Izerskiego Klastra Energii Odnawialnej.

 

Pierwsze inwestycje w Izerskim Klastrze Energii Odnawialnej – jak na przykład w gminie Stara Kamienica – powstaną w najbliższych miesiącach.

- Dysponujemy pięciohektarową działką, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budowę farmy fotowoltaicznej.

 

Pierwsze instalacje na tym terenie powstaną jeszcze w tym roku. W przyszłym dołączą do nich fotowoltaiki na dachach budynków użyteczności publicznej. Czysta energia to coś, o czym myśleliśmy od dawna. Teraz otrzymaliśmy ważną szansę i zamierzamy ją wykorzystać – powiedziała Zofia Świątek, wójt Starej Kamienicy.

 

Miejsce na swoją elektrownię fotowoltaiczną ma również gmina Lubomierz.

 

- Planujemy zlokalizować ją na 12-hektarowym stoku w miejscowości Popielówek. To bardzo nasłoneczniony teren. Dzięki temu efektywność elektrowni będzie większa, a inwestycja przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu – mówi Wiesław Ziółkowski, burmistrz Lubomierza.

 

- Jesteśmy ekologiczną gminą. Mamy kilka elektrowni wodnych. Jeśli dołączy do tego jeszcze farma fotowoltaiczna, to będzie coś wspaniałego. Mamy atrakcyjnie położone zbiorniki wodne, dlatego będziemy mogli rozwijać się turystycznie. Celem tego działania jest również pomniejszenie kosztów energii, na czym zyskają wszyscy mieszkańcy gminy – powiedziała Mariola Szczęsna burmistrza Lwówka Śląskiego.

 

Gmina Mirsk zamierza wybudować elektrownię fotowoltaiczną na niezagospodarowanym terenie. - - Mamy 16 hektarów takiego gruntu. Obecnie znajduje się na nim między innymi składowisko odpadów, które będzie rekultywowane. Jestem przekonany, że farma fotowoltaiczna spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród naszych mieszkańców. Zaoszczędzimy na kupowanej energii, a w przyszłości staniemy się całkowicie samowystarczalni – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

 

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach Izerskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Wleń i firmę Polski Solar Holding.

 

źródło: wnp.pl