Mimo że postępuje centralizacja sektora wytwarzania energii, Ministerstwo Energii deklaruje otwarcie na energetykę rozproszoną, którą mieliby rozwijać inwestorzy indywidualni i niewielkie firmy. Jednym z pomysłów prowadzących do rozwoju energetyki obywatelskiej są tzw. klastry energii. Będziemy o tym rozmawiać już w poniedziałek na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Klastry – pomysł na energetykę obywatelską

 - Pracujemy nad kompleksowymi rozwiązaniami prawnymi dla sektora energetyki w obszarze klastrów energii. Wiemy jak bardzo oczekiwane i potrzebne jest stworzenie modelowych rozwiązań takich inicjatyw - mówi Andrzej Piotrowski, wiceminister energii. W ocenie Andrzeja Piotrowskiego w przyszłości energetyka będzie się opierać na rozproszonej i lokalnej generacji, wykorzystującej w pełni różne źródła energii. 


- Takie podejście stworzy nową jakość, która umożliwi efektywne gospodarowanie surowcami i miejscowym potencjałem przy udziale alternatywnych źródeł energii - podkreśla minister Piotrowski. 

Ministerstwo Energii informuje, że prace koncepcyjne i modelowe dot. klastrów energii są już na zaawansowanym poziomie. Stworzenie takich regulacji wymaga jednak współpracy administracji oraz uczestników inicjatyw klastrowych w obszarze energii. 

Klaster energii, który wprowadzony został do ustawy o OZE wraz z nowelizacją ustawy z dnia 1 lipca 2016 r., ma na celu przede wszystkim zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w maksymalnie korzystny dla mieszkańców i przedsiębiorców sposób. Klastry są też  płaszczyzną do wspólnego działania przedsiębiorców, instytucji, samorządów i jednostek badawczo-rozwojowych oraz konsumentów. 

Klastry mają przyczynić się do zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawę lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenia konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki. 

Klastry mogą przyczynić się do restrukturyzacji obszarów wiejskich, pobudzenia energetyki prosumenckiej i dalszego jej rozwoju.  Dzięki temu możliwe będzie osiągniecie wzrostu innowacyjności i budowy kapitału społecznego. 

Na razie klastry to kwestia bardziej planów niż realne działania. Dużo mówi się o rozwoju mikroinstalacji, ale praktyczne ich znaczenie jest tak jak ich nazwa - mikro. W 2016 roku czterej najwięksi polscy operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączyli do swoich sieci tysiące mikroinstalacji, ale o łącznej mocy około tylko 71,2 MW. Wśród przyłączanych mikroźródeł dominowała fotowoltaika. Należy być jednak dobrej myśli. 

Dyskusja dotycząca przyszłości polskiej energetyki odbędzie się podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 6 lutego w Warszawie. 

 

Źródło: wnp.pl