Na początku lipca podpisana została umowa pomiędzy samorządem elbląskim a firmą Energa Oświetlenie na kompleksowe oświetlenie dróg i miejsce publicznych. Przy okazji nowe oświetlenie zostanie zmodernizowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Elbląg wkracza do czołówki polskich miast, które wykorzystywać będą nowoczesne, energooszczędne i inteligentne oświetlenie.

Elbląg z nowym oświetleniem

- To kompleksowa umowa dotycząca oświetlenia dróg i miejsc publicznych. Przed jej podpisaniem trwały negocjacje dotyczące zakresu i czasu jej realizacji. Lampy należący do firmy Energa, których jest ponad 6.100 będą  wymienione z sodowych i rtęciowych na nowoczesne, energooszczędne lampy ledowe. Pozwoli to obniżyć zużycie energii i lepiej doświetlić miejsca publiczne, m.in. newralgiczne przejścia dla pieszych – mówił prezydent Wróblewski.

 

- W budżecie miasta mamy zapisane ok. 3,1 mln zł każdego roku z przeznaczeniem na utrzymanie i eksploatację punktów świetlnych, nie ponosząc dodatkowych kosztów, dzięki umowie z firmą Energa będziemy mieli zmodernizowane w znacznej mierze oświetlenie – dodał prezydent.

 

- Co ważne, nowe punkty świetlne będą pobierały znacznie mniej energii. Z tych oszczędności będzie można finansować dalej modernizację – dodał wiceprezydent Janusz Nowak.

 

- To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie. W chwili obecnej to nasz największy projekt. W ten sposób Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska – mówił prezes firmy Energa Oświetlenie Michał Bełbot - Elbląg staje się w regionie liderem innowacji w tym zakresie. Część lamp przy przejściach dla pieszych będzie miało wbudowane moduły, które będą zmniejszać, bądź zwiększać natężenie światła w zależności od ruchu pieszych. Lampy będą miały wbudowany system redukcji oświetlenia dzięki temu lampy będą dawać tyle światła ile w danym momencie potrzeba. Elbląg zmierza w kierunku w kierunku tzw. smart city, w ślad z Elblągiem mogą pójść inne miasta – dodał prezes.

 

- Szacujemy, że dzięki nowym lampom typu led obniżymy zużycie energii o ok. 50% - dodał wiceprezes firmy Jerzy Brudnik.

 

źródło: elblag.eu