Oszczędność energii, ochrona środowiska oraz poprawa komfortu osób korzystających z budynków to korzyści, jakie przyniesie głęboka termomodernizacja trzech szkół oraz Urzędu Miejskiego na terenie miasta i gminy Biskupiec w województwie warmińsko-mazurskim. Projekty o łącznej wartości blisko 9 milionów złotych brutto wdroży CEZ ESCO Polska.

CEZ ESCO Polska zmodernizuje budynki w mieście i gminie Biskupiec

Na liście modernizowanych przez firmę obiektów w Biskupcu znajdują się Urząd Miejski, Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 (w jego skład wchodzą Przedszkole przy al. Niepodległości 10 i Szkoła Podstawowa nr 2). Dodatkowo, na terenie gminy Biskupiec, termomodernizacja zostanie wdrożona również w Zespole Szkół w Czerwonce. Projekty są szczególnie wyjątkowe ze względu na status zabytku obiektów. Na przykład budynek, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski, powstał w 1908 roku. Wówczas znajdowała się w nim siedziba starostwa.

Oszczędności dzięki złożonym projektom

 

W ramach głębokiej termomodernizacji zostanie wdrożona termoizolacja, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, a także oświetlenia z zastosowaniem technologii LED. Budynki Zespołu Szkół w Czerwonce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 zostaną również wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą dodatkowo ograniczyć koszty związane z poborem energii elektrycznej. Urząd Miejski będzie natomiast ogrzewany przez oszczędne i ekologiczne kotły zasilane biomasą.

 

- Dzięki bogatemu doświadczeniu, zdobytemu zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznych, CEZ ESCO Polska gwarantuje profesjonalną realizację kompleksowych projektów służących poprawie efektywności energetycznej. Powierzenie nam termomodernizacji aż czterech placówek w mieście i gminie Biskupiec potwierdza duże zaufanie, jakim darzą nas klienci w Polsce – stwierdził Jaromir Pečonka, prezes zarządu CEZ ESCO Polska.

Niższe rachunki, lepszy stan środowiska

 

Realizacja kompleksowych projektów w szkołach i urzędzie pozwoli zmniejszyć wydatki na energię elektryczną i cieplną. Ułatwi ona utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wykorzystanie technologii LED zapewni tańsze, a zarazem bardziej efektywne oświetlenie. - Głęboka termomodernizacja poprawi warunki korzystania z budynków szkół oraz urzędu. Ograniczenie ilości energii zużywanej przez obiekty oraz instalacja ekologicznych urządzeń służących do jej wytwarzania przełoży się również na poprawę stanu środowiska w mieście i gminie. Na modernizacji budynków zyskają zatem wszyscy mieszkańcy – podkreślił Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

 

Termomodernizacja budynków Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Biskupcu oraz Zespołu Szkół w Czerwonce zostanie sfinansowana ze środków przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.

 

źródło zdjęcia: Urząd miasta w Biskupcu